פורטל תעשייה וייצור כיול מהו כיול במעבדה?

מהו כיול במעבדה?כיול הוא תהליך המשווה את המדידות שנעשו על ידי מכשיר מעבדה לאלו של תקן ייחוס מבוסס. יש לבצע כיול באופן קבוע מכיוון שמכשירי מעבדה עלולים להיסחף לאורך זמן ולאבד את הדיוק.

כיול הוא כלי הכרחי בתעשיות רבות ברחבי העולם כדי להבטיח איכות ועקביות המוצר, להפחית סיכונים בריאותיים ולחסוך כסף.

מהם 3 סוגי הכיול הראשונים?


כיול הוא תהליך של אימות דיוק המכשיר על ידי השוואתו מול תקן ייחוס. שלב זה חיוני בבדיקות מעבדה, ועוזר להבטיח שתקבל תוצאות מדויקות.

כיול לא רק קובע נקודת ייחוס, הוא גם מבטיח שהציוד שלך פועל בצורה מיטבית ומפחית שגיאות שעלולות להשפיע לרעה על תוצאות הבדיקה.

ציוד מעבדה שמודד או שוקל משהו חייב להיות מכויל מעת לעת. זה כולל פיפטות, מאזניים, מאזנים, צנטריפוגות ומדדי pH.

כל הפריטים הללו חייבים להיות מכוילים על ידי טכנאי מנוסה שהוכשר במכשיר הספציפי ובמפרט המדידה שלו. ניתן להשיג זאת באמצעות טכנאים מוסמכים או שירותי כיול מקצועיים.

אחד הצעדים הראשונים שעליך לנקוט הוא יצירת רשימה מקיפה של כל המכשירים הדורשים כיול קבוע. זה יאפשר לך לתכנן ולארגן כיולים בצורה יעילה יותר.

זה חכם לרשום גם את המספר הסידורי של היצרן וגם את הזיהוי שלך (תג, מספר נכס או מזהה ציוד). בדרך זו, אתה יכול בקלות לעשות שימוש חוזר ברשומות אלה בעת תזמון כיולים עתידיים.

כל הכיולים צריכים להיות ניתנים למעקב חזרה לסטנדרטים לאומיים או בינלאומיים באמצעות שרשרת בלתי פוסקת של השוואות. לכן חיוני לוודא ששירותי הכיול שבהם אתה משתמש הם בעלי אישור NIST.

מהן 2 שיטות כיול?


כיול הוא תהליך של השוואת קריאת המכשיר לתקן ידוע, כדי להבטיח שהוא פועל בצורה נכונה ומדויקת.

כיולים חיוניים עבור כל מיני ציוד מדידה, כולל מכשירי מעבדה. הם חיוניים במיוחד כאשר מדובר במכשירים השוקלים, סופרים או מודדים פריטים כגון פיפטות, מאזניים ומאזנים, צנטריפוגות או מדי pH.

כיול של מכשירי מעבדה מספק נקודת ייחוס המבטיחה תוצאות מדויקות בעת בדיקה על מטופלים. יתר על כן, כיול מסייע למזער שגיאות שעלולות לגרום לאי דיוקים יקרים או תקלות.

שיטת הכיול המדויקת הנדרשת תלויה בדרישות המכשיר והדיוק שנקבעו על ידי ארגוני התקנים. לדוגמה, מכשירים מסוימים כוללים "עקומת עבודה" המשתמשת בסט אחד של תקנים כדי להעריך ערך של מדגם לא ידוע.

חלקם משתמשים בשיטת "תוספת סטנדרטית", הדורשת מדידות מרובות כדי לחשב ערך זהה. גישות אלו יכולות להפחית שגיאות הנגרמות על ידי הפרעות והשפעות מטריצות.

כיול הוא מרכיב בלתי נפרד מתוכנית האיכות של כל מתקן ועוזר להבטיח שכל התהליכים יתנהלו בצורה חלקה ויעילה. זה גם מונע טעויות שעלולות לגרום לבעיות יקרות וגוזלות זמן. לכיול יש פוטנציאל להגביר את רמות הבטיחות תוך הפחתת ייצור הפסולת במפעלים.

כמה סוגי כיול יש?


כיול הוא תהליך המבטיח את הדיוק של מכשירי המעבדה. הוא ממלא תפקיד אינטגרלי במחקר ופיתוח, ועוזר לשמור על אבטחת המעבדה שלך.

ציוד מעבדה דורש כיולים שונים. כל פרוצדורה ייחודית למכשיר ותלויה בתקן מדידה שיש לאמת או להתאים.

ניתן למדוד כמויות פיזיקליות או קשרים מתמטיים; כמה דוגמאות כוללות זמן ותדירות, קרינה מייננת, קול, אור, תכונות מכניות ותכונות תרמודינמיות או תרמיות.

עקיבות היא היבט חיוני של כיול. משמעות הדבר היא שניתן לחבר את תוצאת המדידה לסטנדרטים מתאימים – בדרך כלל לאומיים או בינלאומיים – באמצעות שרשרת השוואות בלתי פוסקת.

עקיבות היא מושג מטרולוגי באיכות חיונית ויש להדגיש אותו במהלך כל כיול המבוצע. עקיבות מאפשרת העברת מידע מתקן ייחוס שניתן לאתר אותו ליחידת ה-SI שלו דרך מספר NMI למכשיר או לתהליך המכוילים.

לפרטים נוספים : https://www.scalar.co.il/